Fotovoltika na kľúč
Fotovoltika alebo fotovoltaika
Rozhodli ste sa pre solárnu energiu a chcete si naštudovať čo najviac informácií o problematike? Alebo sa vo vyhľadávaní stretávate s dvoma takmer rovnakými slovami, ale neviete, ktoré z nich je správne a tak váhate, či chcete fotovoltaické zariadenie alebo fotovoltické zariadenie? Pomôžeme Vám objasniť tento rébus revolučnej technológie.
Či už hľadáte fotovoltiku alebo fotovoltaiku, oba výrazy sa vzťahujú na využívanie solárnej energie a jej premenu na elektrinu. Avšak, iba jedno slovo je správne, čo vysvetľujú i slovenský jazykovedci – je to FOTOVOLTIKA. Rozdiel je čisto lingvistický a neovplyvňuje definíciu ani funkčnosť technológie. Obľubu však pripisujeme viac k nesprávnemu výrazu fotovoltaike, čo potvrdzuje fakt nie len v bežnej komunikácii, ale aj vo vyhľadávačoch, kde je používaný niekoľkonásobne viac. Súboj – fotovoltika verzus fotovoltaika, je iba v zaužívaných pojmoch.
Ako funguje fotovoltika?
Náčrt, ako funguje fotovoltika.
Fotovoltaické panely absorbujú energiu zo slnka. Keď na fotovoltické články (2) dopadajú slnečné lúče, vytvárajú elektrické pole a začína nimi prúdiť elektrina. Menič napätia (3) potom prúd zmení z jednosmerného na striedavý. Tento zmenení prúd následne prechádza do hlavného rozvádzača (4) a je pripravený na využitie v domácnosti alebo na export do distribučnej siete.
Prečo realizovať fotovoltiku?
Fotovoltická energia je čistá a obnoviteľná. Je to ekologicky šetrná alternatíva k tradičným zdrojom energie, a tým prispieva k ochrane životného prostredia. S neustálym vývojom technológií a so zvyšujúcim sa dôrazom na obnoviteľné zdroje energie môže fotovoltika zohrávať kľúčovú úlohu v budúcnosti energetického sektora.
Čo o fotovoltike ešte neviete?
- fotovoltika je alternatívny zdroj elektrickej energie na prevádzku bežných spotrebičov v domácnosti, ohrev teplej vody, prípadne podporu vykurovania,
- slnečná energia je vďaka fotovoltike ľahko dostupným obnoviteľným zdrojom energie a je zadarmo,
- fotovoltika vyrába energiu aj keď je zamračené alebo v zimnom období,
- fotovoltické panely prispievajú k ochrane životného prostredia – panely sa dajú zrecyklovať a nevytvárajú emisie CO2,
- výrobou vlastnej elektriny pomocou fotovoltiky výrazne ušetríte na účtoch za energie.