Blog
Vyberáme batérie k fotovoltaike: Ako si vybrať správnu pre svoju domácnosť?
Fotovoltaické elektrárne sú v dnešnej dobe čoraz populárnejšie, najmä kvôli rastúcej potrebe udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Jednou z kľúčových súčastí týchto systémov sú batérie, ktoré umožňujú ukladanie energie vyrobenej solárnymi panelmi pre neskoršie využitie. Výber správnej batérie je rozhodujúci pre efektivitu a životnosť celého systému. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vybrať batériu, ktorá bude najlepšie vyhovovať Vašim potrebám.
Ako sa pripraviť na montáž fotovoltaiky
Rozmýšľate nad inštaláciou fotovoltaiky? Čo môžete urobiť, aby Váš dom potreboval čo najmenej zásahov? Príprava na fotovoltiku je samozrejme najjednoduchšia v prípade novostavieb, ktoré už projektujete s myšlienkou začlenenia fotovoltiky. Ale aj v starších domoch môžete ľahko nainštalovať solárny systém.
Čo treba vedieť a zvážiť pri realizácií fotovoltiky pre domácnosť?
V každodennom živote si ľudia ani neuvedomia, že slnko je jednou z najdôležitejších súčastí ich života. Poskytuje nám jednu z najviac dostupných prírodných zdrojov - slnečnú energiu. Výrobu elektrickej energie zo slnka pomocou fotovoltaických panelov poznáme dnes už takmer všetci, no málokto vie, ako funguje.
Fotovoltaika pre domácnosť
Viete, že práve teraz je najlepšia doba začať riešiť fotovoltiku? Nielenže budete na jar pripravení s prvými slnečnými dňami v pokoji a bez zhonu. Ale hlavne, využijete výhodné ceny systému, ktoré dosiahli svoje historické minimum. V Solarvision vieme, ako nato.
Fotovoltaika ako budúcnosť energetiky alebo ekologický mýtus?
V posledných rokoch sú fotovoltaické systémy stále populárnejšie. Ľudia hľadajú cesty, ako ušetriť za energie a byť maximálne sebestační, a zároveň spôsob, ako žiť udržateľne, aby tu naša planéta bola aj pre ďalšie generácie. K fotovoltaike sa ale nevážiú len veľké očakávania, ale aj množstvo mýtov a nedorozumení. Cena už dávno nehrá v neprospech, keďže dotacie na fotovoltaiku sľubujú štedrú finančnú pomoc, ktorá pomôže Vašej peňaženke.
Prečo pri riešení fotovoltaiky investovať do batérie?
V posledných rokoch sa fotovoltaické systémy stali populárnou voľbou pre mnohé domácnosti na Slovensku. Ľudia sa stále viac zaujímajú o obnoviteľné zdroje energie a hľadajú spôsoby, ako znížiť svoje energetické náklady. Jedným z kľúčových aspektov efektívneho využívania solárnej energie je batériové úložisko. Ale prečo je to tak dôležité? Aké sú skutočné výhody tejto investície? Prečo by ste mali zvážiť pridanie batériového úložiska k Vašej fotovoltike?
Hybridná, off-grid a on-grid fotovoltika: aké sú rozdiely a ktorú si vybrať
Chceli by ste nižšie účty za elektrinu vďaka fotovoltike? Čiastočnú alebo úplnú energetickú nezávislosť? Alebo Vás láka ohrev bazéna či nabíjanie elektromobilu zadarmo? O tom, ktoré z výhod fovotoltiky budete môcť využívať a do akej miery, rozhoduje aj typ fotovoltického systému. Prečítajte si, aké typy existujú, aké majú plusy a mínusy a ktorý si kedy vybrať.
Aké fotovoltické panely používame a prečo?
V Solarvision dbáme na to, aby ste prínos investície do fotovoltiky pocítili čo najskôr a v čo najväčšej miere. Pri inštaláciách sa preto spoliehame na značku Longi, ktoré ponúkajú jedny z najlepších fotovoltických panelov z hľadiska kvality i spoľahlivosti. Prečítajte si, prečo staviame fotovoltické systémy práve z nich a aké z toho vyplývajú výhody pre Vašu firmu či domácnosť.
Zelená podnikom: Dotácie na fotovoltiku aj pre firmy
Možno ste už počuli o dotáciách na fotovoltiku a iné obnoviteľné zdroje energie z programu Zelená domácnostiam. Máme pre Vás dobrú správu – tieto dotácie budete čoskoro môcť čerpať aj pre váš malý alebo stredný podnik, prípadne, ak podnikáte ako SZČO. Zhrnuli sme pre vás, čo o programe Zelená podnikom zatiaľ vieme.
Zelená domácnostiam: Získajte až 4 025 € dotácie na solárne panely (fotovoltiku), kým sa peniaze neminú
30.10. 2023 odštartovalo ďalšie kolo programu Zelená domácnostiam. V rámci neho môžete získať pre rodinný, bytový dom či chatu dotáciu na fotovoltiku až 4 025 €. Oproti predchádzajúcim kolám pribudli nejaké novinky. Nemusíte si s tým však lámať hlavu, pretože to najdôležitejšie sa nemení – dotáciu vybavíme za vás v rámci procesu inštalácie fotovoltiky.
Montážne konštrukcie pre fotovoltiku
Aby fotovoltický systém správne fungoval, je nutná i správna inštalácia! Pozornosť treba venovať veciam, ako je napr. orientácia či uhol strechy, zabezpečiť dostatok priestoru medzi panelmi a iné. Veľmi dôležité je vziať do úvahy faktor prostredia, ako je rýchlosť vetra či blízkosť stromov, čo môže ovplyvniť celkový výkon systému. Rovnako dôležité je umiestnenie fotovoltických panelov na mieste, kde budú dostávať podstatné množstvo slnečného žiarenia – fotovoltické elektrárne fungujú výkonnejšie, keď nie je príliš horúco!
Všetky špecifiká s ktorými sa môžeme na mieste, kam sa fotovoltické zariadenie nainštaluje stretnúť, sa zhodnotia na osobnej obhliadke.
Zelená domácnostiam je späť!
Projekt Zelená domácnostiam bude opäť pokračovať a domácnosti tak budú môcť získať poukážku na realizáciu malého obnoviteľného zdroja! Už v júli 2023 plánuje SIEA (Slovenská inovačná a energetická agentúra) zverejniť výzvu na registráciu zariadení, platiť by mali i nové podmienky – o poukážky budú môcť žiadať aj domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji.
Rozšírme si obzory o fotovoltike
Mnoho klientov pri vyberaní spoločnosti, ktorá im navrhne a zhotoví fotovoltické zariadenie, má určité spektrum otázok, ktoré vedia načrtnúť predstavu o tom, ako zariadenie bude fungovať a čo celý proces odnáša. Otázky, ktoré nám kladiete na dennej báze sa však rozširujú a netýkajú sa iba technického charakteru používaných komponentov, ale častokrát je nutné Vám pomôcť vytvoriť predstavu, aké zariadenie potrebujete, čo od fotovoltického zariadenia očakávate, a že sa pri finálnych fázach s distribučnými spoločnosťami môžete na nás spoľahnúť.
Deň Zeme 2023: Spoločne máme silu obnoviť našu Zem.
Prvýkrát sa Deň Zeme uskutočnil v Spojených štátoch v roku 1970, s cieľom zvýšiť povedomie o znečistení a podporiť environmentálne predpisy. V tomto čase mala svetová populácia 3,63 miliardy. Dnes sa toto číslo viac ako zdvojnásobilo. A zdvojnásobili sa aj emisie skleníkových plynov!
Prečo vlastná výroba energie?
V každodennom živote si ľudia ani neuvedomia, koľko energie denne spotrebujú a kde všade sa bez nej nezaobídu. Skutočnosť je taká, že elektrickú energiu potrebujeme čím ďalej, tým viac a tento trend sa ešte dlho nezmení. Výroba, prenos a distribúcia energie je zdĺhavý proces, ktorý má ešte aj dnes mnoho prekážok a problémov, a technológie využívané na mnohých miestach stále nie sú postačujúce pre bezpečné a spoľahlivé dodávky energií. Nárast spotreby energie patrí v poslednej dobe medzi kľúčovú celosvetovú problematiku.
Ako fotovoltický systém pomáha chrániť životné prostredie?
Fotovoltika je jedným z najužitočnejších nástrojov na ochranu životného prostredia a znižovania vplyvu ľudskej činnosti na planétu. V tomto článku si preto povieme, ako fotovoltika pomáha chrániť životné prostredie a aké sú jej výhody pre nás a našu planétu.
Výhody fotovoltiky pre rodinný dom
Pri tvorbe fotovoltickej elektrárne na mieru s Vami spolupracuje tím našich odborníkov, ktorí analyzujú energetické potreby Vašej domácnosti. Následne po vytvorení energetického plánu s Vami prediskutujú všetky náležitosti, ktoré sú potrebné, aby sa Vaša domácnosť decentralizovala od verejnej energetickej siete.
Ak hľadáte alebo sa zaujímate o možnosti, ktoré ponúkajú prechod k obnoviteľným zdrojom a stále neviete, aké výhody sa z nich dajú čepať, nižšie ponúkame prehľad najzákladnejších výhod.
Výhody fotovoltiky pre firmy
Rovnako, ako domácnosti, aj firmy majú možnosť inštalácie fotovoltického systému. Je to vhodné riešenie pre malé, stredné i veľké podniky, inštitúcie rôzneho zamerania či obchodné centrá. Ak sa rozhodnete zabezpečiť energetickú nezávislosť svojmu podnikaniu udržatelnými zdrojmi, prechod na zelené technológie je cesta, ktorá tvorí budúcnosť po mnohých stránkach.
Ako funguje fotovoltická elektráreň?
V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať pomerne známenej tematike - fotovoltike. Vysvetlíme si, ako celý proces prebieha, z čoho sa skladá fotovoltická elektráreň a aké typy systémov existujú.
Ak uvažujete nad zaobstaraním vlastnej fotovoltickej elektrárne, ale stále neviete, ktorý systém zabezpečí, aby vaša domácnosť fungovala energeticky samostatne? Pokračujte v čítaní!
MONOKRYŠTALICKÉ VS. POLYKRYŠTALICKÉ FOTOVOLTICKÉ PANELY
V súčastnosti existuje už niekoľko typov fotovotických panelov. Ktorý z nich je vhodnejší a v čom sa líšia? Pozrite si rozdiely medzi monokryštalickým a polykryštalickým panelom, a zorientujte sa vo svete fotovoltických panelov.
ZAČÍNAME S FOTOVOLTIKOU.
Fotovoltika sa v súčastnosti stáva bežnou súčasťou nášho života. Zaujíma vás, ako funguje výroba elektrickej energie prostredníctvom fotovoltického článku? Aká je úroveň slnečného žiarenia v Európe a na Slovensku a aký potenciál má jeho využitie? Viac informácii sa dozviete v článku.