Zelená podnikom - dotácie pre firmy

Dotačný program Zelená podnikom, ktorý je obdobou Zelenej domácnostiam, sa konečne dostáva do svojej finálnej podoby. Tento projekt dáva firmám možnosť získať dotácie na zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Fungovať by mal v zjednodušenom režime, t.j. prostredníctvom poukážok a bez zbytočnej byrokratickej záťaže.
Na Zelenú podnikom sú vyčlenené milióny eur
Nová výzva pod názvom Zelená podnikom je vyhlásená od apríla 2025 - harmonogram podávania žiadostí o dotáciu je stanovený na máj 2025. Ako sprostredkovateľský orgány je poverená SIEA, ktorá má financie z výzvy rozdeľovať medzi podnikateľov. Vyhlásenie výzvy je krokom k tomu, aby SIEA vedela financie reálne na projekt využiť. Nejde teda o výzvu určenú pre samotné firmy, ktoré chcú podporu využiť na inštalácie OZE. Vyhlásenie výzvy predstavuje administratívny úkon, v rámci ktorého je oprávneným žiadateľom „príspevková organizácia“.
„Cieľom národného projektu je zabezpečiť podporu inštalácie zariadení na využívanie OZE v mikropodnikoch, malých a stredných podnikoch na celom území Slovenskej republiky prostredníctvom vydaných poukážok, ako aj zvýšenie podielu využívania obnoviteľných zdrojov so zohľadnením princípov udržateľnosti a podporou decentralizácie výroby energie,“ uvádza sa vo výzve.
Na výzvu je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vyčlenených 55,93 mil. EUR, ale so spolufinancovaním zo štátneho rozpočtu bude k dispozícii väčšia suma. Do roku 2029 by malo byť k dispozícii celkovo 66 miliónov eur.
Dotačné podmienky
Na rozdiel od podobných programov v minulosti budú môcť o dotácie žiadať aj záujemcovia z Bratislavského kraja.
Dotácia pokryje:
- náklady na nový zdroj pre podnik do výšky 40 % - max. 50 000 EUR,
- výdavky na nutný energetický audit do výšky 45 %.
Základným predpokladom, aby firma získala dotáciu z programu, bude zrealizovanie energetického auditu. „Malo by ísť o účelový energetický audit pre ten druh energie, ktorý sa bude obnoviteľný zdrojom nahrádzať. Následne podnik môže podať žiadosť o vydanie poukážky,“ objasnil Matej Veverka zo SIEA.
Harmonogram spustenia
- apríl 2025 – zverejnenie podmienok
- koniec apríla 2025 – registrácia žiadateľov
- máj 2025 – podávanie žiadostí a spustenie jednotlivých alokácií
- máj – júl 2025 – postupné otváranie alokácií podľa typu technológie a regiónu
Nenechávajte si vypracovanie energetického auditu na poslednú chvíľu - kontaktujte nás a zabezpečíme hľadký priebeh vyhotovenia auditu i následného spracovania žiadostí a realizácie fotovoltiky.
Ako sa Energetický audit od Solarvision?
- Zadáte požiadavku/dopyt na naše kontakty – +421 948 406 623, info@solarvision.sk.
- Zistíme základné informácie (typ prevádzky, režim fungovania, množstvo odobranej elektrickej energie, projektová dokumentácia jestvujúceho stavu (najmä okótované pôdorysy a rezy všetkých podlaží a strechy), popis skladby obvodových stien, podláh, okien, brán, strechy objektu, popis jednotlivých technológií (výrobné, vykurovanie, chladenie, stlačený vzduch, osvetlenie, výroba pary, ..).
- Vytvoríme Vám cenovú ponuku na mieru.
- Ak sa Vám bude ponuka páčiť, prejdeme k realizácií energetického auditu, počas ktorého je dôležitá maximálna súčinnosť oboch strán a dodanie kvalitných podkladov týkajúcich sa predmetu energetického auditu (zrealizujeme obhliadku spojenú s tvorbou fotodokumentácie, zozbierame všetkých vstupných podkladov, analyzujeme vstupné poklady a navrhneme optimalizačné opatrenia, pričom ich priamo s Vami okomunikujeme).
- Vypracujeme finálnú verziu Energetického auditu.
- Administratíva spojená s realizáciou energetického auditu v zmysle zákona č. 321/2014.
Podporovanými zariadeniami by mali byť fotovoltické panely, solárne kolektory, tepelné čerpadlá, ale aj veterné turbíny či zariadenia na akumuláciu elektriny a tepla. Energetický audit stanoví vhodnosť konkrétneho zdroja. Má pritom rešpektovať zásadu tzv. „výrazného nenarušenia“ životného prostredia.
„Audit stanoví potenciál a podnik tak bude vedieť, čo je pre neho vhodné a nemusí rozmýšľať, či inštalovať taký alebo onaký zdroj. Vynechaním zoznamu zariadení a zhotoviteľov by sa mal zjednodušiť prístup k príspevkom a možnosť voľby podnikov, s kým uzatvoria zmluvu,“ uviedol M. Veverka.
Maximálny výkon podporovaných zariadení nesmie presiahnuť 250 kW. Výška príspevku je limitovaná sumou 50-tisíc eur pre jeden podnik, vrátane dotácie na audit.
Agentúra nebude viesť žiadny zoznam podporovaných zariadení ani zhotoviteľov, ako je to pri projekte Zelená domácnostiam. Za našu odbornosť hovoria samotné referencie zrealizovaných fotovoltík pre firmy i domácnosti.
Naše služby v oblasti fotovoltiky pre firmy zahŕňajú konzultácie s klientom ohľadne veľkosti, typu a umiestnenia fotovoltického zariadenia, návrh systému s výpočtom návratnosti, vyhotovenie projektovej dokumentácie, inštaláciu a následné monitorovanie a údržbu zariadenia. Vieme zabezpečiť pomoc pri plnení podmienok rôznych výziev spojených s OZE, ako aj financovanie pomocou PPA projektov alebo leasingového financovania. Okrem toho Vám zabezpečíme energetický audit a pripravíme projektovú dokumentáciu, čo je nevyhnutné pre získanie dotácie z projektu Zelená podnikom.
Našu odbornosť reflektuje aj portfólio firiem s viac ako 300 inštalovaných fotovoltických zariadení väčšieho i menšieho rozsahu. Spolupracujeme s renomovanými výrobcami fotovoltických panelov, meničov a ostatných komponentov pre dlhodobo funkčné fotovoltické zariadenie, čím zabezpečujeme kvalitné a spoľahlivé riešenia pre našich klientov.
Pre každý projekt zabezpečíme statické posúdenie, projektovú dokumentáciu, projekt požiarnej ochrany, realizačnú projektovú dokumentáciu a splnenie všetkých legislatívnych povinností, pričom zákazníka nezaťažujeme zbytočnými starosťami.
Pomáhame tak znižovať náklady na energie a súčasne tým prispievame k udržateľnému rozvoju a ochrane životného prostredia.