V každodennom živote si ľudia ani neuvedomia, že slnko je jednou z najdôležitejších súčastí ich života. Poskytuje nám jednu z najviac dostupných prírodných zdrojov - slnečnú energiu. Výrobu elektrickej energie zo slnka pomocou fotovoltaických panelov poznáme dnes už takmer všetci, no málokto vie, ako funguje.

Základné fakty, ktorých sa treba držať 

1) Výroba fotovoltických panelov na plochu 

Stretávame sa s týmto veľmi často. Výroba panelov na plochu je približne rovnaká - je jedno, či má panel 200 W, 380 W alebo 550 W - rozdiel je iba v rozmeroch. Spravidla potrebujeme na 1 kWp približne 6m2 plochy. 

2) Výroba fotovoltaických panelov za rok

Výroba panelov za rok sa udáva tak ako spotreba elektrickej energie v kWh. Na Slovensku sa pohybuje v rozsahu od 1 000 do 1 100 kWh na 1 kWp inštalovaného výkonu. Pre jednoduchosť tak môžeme stanoviť pomer 1 kWp = 1 MWh výroby elektrickej energie za rok. 

3) Orientácia pri inštalácii 

Fotovoltaické panely môžeme efektívne inštalovať od východnej strany cez juh až po západnú stranu so sklonom od 10 do 45 stupňov. Nemusíme mať teda len južnú orientáciu a 36-stupňový uhol sklonu, čo sú na Slovensku najideálnejšie podmienky. 

4) Fotovoltická elektráreň 

Fotovoltické panely vyrábajú jednosmerné napätie, preto na zmenu takto generovanej energie je potrebný menič napätia. Takáto zostava - panely s meničom a ďalšie komponenty, tvoria fotovoltickú elektráreň. 

5) Správna inštalácia 

Správna inštalácia fotovoltiky a jej správne pripojenie sú najdôležitejšie na dosiahnutie maximálnej výroby. 

6) Realizačná firma

Odporúčame byť mimoriadne pedantný pri jej výbere a hoci je to náročné, vyplatí sa to. Ak firma ponúka rôznych výrobcov panelov, meničov a batérií, je jej jedno, čo predá. Keďže predá to, čo má aktuálne na sklade a nie to, čo je najvýhodnejšia pre klienta. Fotovoltaika je komplexné zariadenie, preto je dôležité, aby bolo aj komplexne navrhnuté, namontované a odskúšané. 

Realizácia fotovoltiky vo veľkosti 10 kW.

Chcem poradiť s fotovoltikou »

Kliknutím prejdete na stránku s formulárom.

Prehľad, na čo si dať pozor, ak si vyberáte realizačnú firmu na fotovoltaiku 

  • Firma má mať oprávnenie na inštáláciu fotovoltiky - vyžiadajte si ho
  • Taktiež, overte si, či má firma autorizáciu od výrobcu fotovoltických panelov, prípadne batérií na ich inštaláciu, predaj alebo servis - vyžiadajte si to
  • Nekupujte zariadenia zo zahraničia - meniče nemusia mať lokalizáciu pre Slovensko a nemusíte mať reálnu záruku na kúpené výrobky. 
  • Overte si, že firma má možnosti riešiť prípadné záručné a pozáručné opravy. Fotovoltické systémy majú životnosť 25 rokov a viac, preto je dobré vedieť, čo kupujete a od koho. 
  • Riešte fotovoltické panely iba také, ktoré má SIEA schválené a majú tak certifikáciu podľa noriem. Nájdete ich na: www.zelenadomacnostiam.sk/zariadenia
  • Pri hybridných meničoch si overte, že môžu byť pripojené do distribučnej sústavy. 
  • Držte sa pravidla! Pri spotrebe vyššej ako 3 kW treba používať 3-fázové meniče a myslite na možnosť rozšírenia v budúcnosti, ak to budete považovať za potrebné. Ak uvažujete o pripojení batériového úložiska, treba hneď inštalovať hybridný menič. 
  • Ak chcete mať zálohovanú elektrickú energiu, musíte mať aj menič s takýmto extra výstupom (load/EM). Platí, že aj keď máte batérie a menič, nemusíte mať pri výpadku v elektrickej sieti zálohovaný zdroj elektrickej energie. Jednoduchšie vysvetlené, vypadne sieť a nemáte elektrinu, aj keď svieti slnko a batérie sú nabité, potrebujete tzv. backup systém
  • Ak uvažujete nad batériovým úložiskom platí, že ich kapacita má byť 2,5 až 3-krát väčšia ako výkon fotovoltiky. Napr. chcete fotovoltiku s výkonom 5 kWp, tá si vyžaduje úložisko s kapacitou minimálne 12,5 až 15 kWh. Dnešným štandardom sú batérie LiFePo4 so životnosťou pri DOD 80% (až 6-tisíc cyklov), čo je 15 a viac rokov. 
  • Skontrolujte si, či dodávateľ používa montážny materiál z hliníka a nehrdzavejúcej ocele. Pozinkované diely nevhodne chemicky reagujú s hliníkom, z čoho sú rámy fotovoltických panelov. 

Po dodržaní týchto bodov máte reálnu šancu získať dobrú a kvalitne nainštalovanú fotovoltaiku. 

Nechajte si vypracovať u nás nezáväznú cenovú ponuku

Kliknutím prejdete na stránku s formulárom.