Do výpočtu návratnosti investície do fotovoltiky sa premieta jej obstarávacia cena, cena elektriny, inflácia a ďalšie súvisiace náklady.

Žiadny výpočet preto nemôže byť úplne presný. Napriek tomu platí, že pri správne zvolenej a nainštalovanej fotovoltaike sa návratnosť môže pohybovať v rozpätí od štyroch do šiestich rokov. Aké veci máte čo najviac optimalizovať, aby sa návratnosť zrýchlila?

Orientácia a sklon strechy

Optimálne umiestnenie fotovoltaických panelov pomáha maximalizovať využitie slnečného žiarenia. Samozrejme, najlepšie je umiestniť fotovoltickú elektráreň čo najjužnejšie. Okrem priamej južnej orientácie je veľmi dobrá aj juhovýchodná a juhozápadná orientácia. V krajnom prípade možno využiť západnú alebo východnú časť strechy, vtedy treba počítať s osemdesiatpercentnou účinnosťou výroby elektriny.

Montáž fotovoltiky s južnou orientáciou fotovoltických panelov.

Je absolútne nevyhnutné vybrať si spoľahlivú a skúsenú montážnu firmu

Výber správnej montážnej firmy je kľúčový. Okrem samotnej montáži fotovoltiky zabezpečujeme aj všetky dokumenty spojené s fotovoltaickou elektrárňou, ako sú žiadosť o pripojenie do distribúcie, projekt, revíziu zariadenia, pripojenie do distribúcie či následný servis. Môžete mať najlepšiu technológiu panelov, meničov či lákavú cenu, ale nebudete spokojní, ak vám po inštalácii začne zatekať do domu, ak elektráreň nebude fungovať správne, ak sa nebudete vedieť dovolať do servisu, alebo ak vám pre chýbajúce dokumenty budú hroziť sankcie od úradov či od distribútora.

K ďalšej časti montáže fotovoltaiky patrí aj správne zapojenie rozvádzača pre fotovoltiku i samotného meniča napätia. 

Ešte pred inštaláciou si premyslite, ako budete elektrinu využívať

Aby sa fotovoltaika oplatila, musíte využívať čo najviac vyrobenej elektriny. K najväčšej produkcii dochádza v lete, počas dlhých dní. Ak v dome nie je žiadny spotrebič, ktorý v lete spotrebuje veľa elektriny, napríklad klimatizácia, stojí za zváženie k fotovoltike pripojiť batériu. Rozhodujete sa, či sa vám oplatí fyzická batéria alebo virtuálna batéria? Pri analýze vašej domácnosti pristupujeme aj k riešeniu týchto variánt a zvážime, či sa vám oplatí investovať do akumulácie, alebo si vystačíte so službou Virtuálna batéria od distribútora. 

Ako funguje fotovoltaická elektráreň s batériou?

Hybridné fotovoltaické elektrárne s batériami sú systémy, vďaka ktorým sa vaša domácnosť čo najviac priblíži k energetickej sebestačnosti a zároveň sa zabezpečí proti zdražovaniu cien elektrickej energie. Táto fotovoltaika primárne smeruje vyrobenú energiu pre vašu dennú spotrebu, avšak ak vašu vyrobenú energiu nespotrebujete, uloží sa do lítiových batérií. Takto uloženú energiu spotrebujete večer alebo ak slnko nebude svietiť.

Dostatok miesta na streche

Na streche potrebujete mať dostatok miesta na inštaláciu. Všetko musí byť rozmiestnené tak, aby sa minimalizovalo tienenie od komínov, stromov alebo okolitých budov.

Komíny a vikiere sú najčastejším problémom. Vysoké komíny vrhajú tieň a vikiere zaberajú príliš veľa miesta. Zároveň je dôležité pamätať na to, že fotovoltické elektrárne by sa mali inštalovať len na budovách, ktoré sú zapísané v katastri nehnuteľností, iba tak je možné získať dotáciu na fotovoltaiku - Zelená domácnostiam či Zelená solidarita. 

Kvalita fotovoltických panelov

Nepozerajte sa len na cenu. Všímajte si účinnosť, odolnosť a garantovanú životnosť panelov. Kvalitné panely s vyššou účinnosťou môžu z dlhodobého hľadiska vyrobiť podstatne viac elektriny, vďaka čomu ušetríte výrazne viac finančných prostriedkov.

V konečnom dôsledku však ide o to, či firma, ktorú si vyberiete, používa kvalitné alebo menej kvalitné panely. Stále viac spoločností ponúka inštaláciu fotovoltických panelov, často ide o firmy, ktoré doteraz tento druh prác nevykonávali. V takýchto prípadoch je opatrnosť na mieste. Odporúčam pozrieť si referencie a nepodceňovať varovné signály.

Naše fotovoltiky pre domácnosti obsahujú fotovoltaické panely od spoločnosti LONGi HI-MO6 LR5-54HTH 440Wp. Je vysoko výkonný solárny modul navrhnutý pre výnimočnú eleganciu a energetickú účinnosť. Tento model s maximálnym výkonom 440 Wp a pôsobivou účinnosťou modulu 22,5 % vyniká dizajnom, ktorý dodá estetický vzhľad ku každej inštalácii. Jedná sa o monofázový modul s bielou zadnou doskou a čiernym eloxovaným rámom.

Kľúčové vlastnosti, prečo vyberáme fotovoltický panel od LONGi

  • pokročilá modulárna technológia zaisťuje najvyšší výkon modulu
  • znižuje náklady na inštaláciu vďaka vyššiemu výkonu a účinnosti
  • vynikajúci výkon pri výrobe energie vo vonkajšom prostredí
  • vysoká a stabilná účinnosť až 22,5 % vďaka inovatívnej výrobnej technológii
  • mechanická odolnosť voči zaťaženiu snehom až do 5 400 Pa, zaťaženie vetrom až do 2 400 Pa
  • 15-ročná záruka na výrobok
  • 25-ročná záruka na výkon

Ďalšie možnosti skladovania energie

Je dobré zvážiť možnosť skladovania elektrickej energie a jej využitia v čase, keď fotovoltický systém nevyrába elektrinu.

Na tento účel je potrebný kotol alebo zásobník teplej vody. Výhodou tejto možnosti sú nízke obstarávacie náklady. Batériu možno nabíjať aj počas dňa a domácnosť z nej večer využíva elektrinu. Toto riešenie je univerzálnejšie, ale aj výrazne drahšie. Ďalšou možnosťou je zakúpenie tepelného čerpadla, ktoré môže využívať prebytky z fotovoltiky na zabezpečenie teplej vody, chladenie a vykurovanie. Na akumuláciu tepla a chladu je potrebný dostatočne veľký zásobník.

Chladenie

Ak máte doma klimatizáciu alebo tepelné čerpadlo, môže sa nadbytočná energia využiť na chladenie, čo zvyšuje celkovú efektívnosť systému. Klíma alebo tepelné čerpadlo sú v lete ideálnym doplnkom k fotovoltike.

Takto môže vyzerať fotovoltika i na vašej domácnosti.

Navrhujeme fotovoltaické elektrárne, ktoré šetria vašu peňaženku