Rozmýšľate nad inštaláciou fotovoltaiky? Čo môžete urobiť, aby Váš dom potreboval čo najmenej zásahov? Príprava na fotovoltiku je samozrejme najjednoduchšia v prípade novostavieb, ktoré už projektujete s myšlienkou jej začlenenia. Ale aj v starších domoch môžete ľahko nainštalovať solárny systém.

Zelené poukážkové šialenstvo v roku 2024 sa začalo - požiadajte nás o nezáväznú cenovu ponuku a my pre Vás dotáciu na fotovoltaické panely získame medzi prvými

Kliknite TU pre nezáväznú cenovú ponuku.

Príprava na fotovoltiku - stačí si pripraviť tieto 3 oblasti

 1. Plochu na umiestnenie solárnych panelov - najčastejšie to býva strecha domu alebo inej budovy na pozemku
 2. Technickú miestnosť alebo iné vhodné miesto pre menič napätia a ak sa rozhodnete i pre batériové úložisko
 3. Elektroinštalácia - prepojenie častí fotovoltickej elektrárne, zapojenie fotovoltiky k rozvádzaču, úprava skrinky elektromera a správne uzemnenie

Montáž fotovoltaiky - môžem si to urobiť sám? 

Neodporúčame to. Avšak, ak máte elektrotechnické zručnosti, zvládnete malý fotovoltaický systém, ktorý je vhodný pre karavan, maringotku alebo malý záhradný domček, inštalovať fotovoltaiku svojpomocne. Takáto elektráreň musí mať napätie do 12 V. Použijete na to jeden alebo dva fotovoltaické panely, batériu, menič, regulátor a šťastnú slnečnú oblohu.

Fotovoltické elektrárne s vyšším napätím si v mnohých ohľadoch vyžadujú odborné posúdenie a nie sú vhodné na samoinštaláciu. V prvom rade je potrebné vypočítať, či strecha panely vôbec unesie. Nevyhnutná je projektová dokumentácia, kontrola a schválenie zo strany distribučnej siete. A ak sa chcete vyhnúť problémom a niekoľkotisícovej strate kvôli zlej a neodbornej inštalácií, je vždy lepšie zveriť projekt fotovoltického systému odborníkom.

Výsledok úspešnej montáže fotovoltického systému.

Chránička a káble
Prepojenie pod priestorom strechy do miesta umiestnenia technológie (menič/batéria) ø32-50 v prípade podkrovného bývania vedenie trasy po fasáde domu - ø 32 vojdú sa do nej 2x string, 4x6mm solarny +16mm zž na uzemnenie fotovoltaiky
Prepojenie z technickej miestnosti k domovému rozvádzaču, záleží od veľkosti fotovoltiky :
- pri mänších fotovoltaických elektrárňach postačuje aj 5x2,5mm + ftp kabel na meranie/smartmeter
- pri väčsich 5x4mm až 5x6mm+ ftp kabel
- keď ide o batériový systém tak musíte natiahnuť 2× (5×6mm)+ ftp kabel na meranie/smartmeter
Pri starších domoch sú riešením lišty, popripade chraničky po fasáde alebo interiéri domu.
Uzemnenie
Každá fotovoltaicka elektráreň musí byť uzemnená, strešná časť ako aj ostatné komponenty k tomu prislúchajúce. Ak v dome sa nenachádza HUS-hlavná uzemnovacia svorka:
- pri bleskozvode uzemnenie musí byť spojenie z HUS v zemi
- ak dom nemá bleskozvod, musí sa vykopať uzemnovacia sústava buď za pomoci uzemňovacej platni alebo uzemnovacich týči a vytvoriť HUS s hodnotami do 10Ω

Koľko fotovoltických panelov budem mať na streche? 

To je, samozrejme, veľmi individuálna záležitosť a musíme to vopred vypočítať, aby sa Vám fotovoltika čo najviac oplatila. Najčastejšie nájdete na klasickom rodinnom dome 12 až 20 panelov. Aká je veľkosť solárnych panelov? Väčšina solárnych panelov na trhu má rozmery približne 2 × 1 m. Spravidla potrebujeme na 1kWp priližne 6m2 plochy.

Ak chcete vedieť viac o fotovoltických paneloch, ktoré používame, prečítajte si o nich TU

Ako pripraviť dom na montáž fotovoltiky? 

Ak plánujete inštaláciu slnečnej elektrárne, je nevyhnutné dôkladne pripraviť stavebné podmienky, aby celý proces realizácie zelenej technológie prebehol čo najhladšie. My Vám s tým pomôžeme a pred inštaláciou si ich s Vami prejdeme. Ponúkame Vám prehľad kľúčových bodov, ktoré by ste mali vziať do úvahy:

Strecha ako domov pre solárne panely

 • Šikmá strecha musí mať nosnosť minimálne 25kg/m2, rovná strecha v závislosti od zaťaženia minimálne 40 kg/m2.
 • Orientácia strechy je vždy najlepšia na juh. Výborné sú tiež juhovýchodné a juhozápadné orientácie. Využiť sa môže i západná a východná strana strechy.

 • Ak hovoríme o veľkosti priestoru, nezabudnite, že fotovoltaické panely môžete umiestniť aj na iné budovy, ako sú garáže, stodoly a iné. Aby ste mohli získať dotáciu Zelená domácnostiam na fotovoltaiku, musíte mať všetky budovy, ktoré chcete využiť, zapísané v katastri nehnuteľností.

 • Ak by sme chceli zabrániť tieňom alebo prekážkam z vikierov či komínov, je najlepšie tieto prvky umiestniť na severnú stranu strechy, kde sa fotovoltaika neinštaluje.

 • Na streche nie je potrebné robiť nič ďalšie - netreba vopred inštalovať žiadne konštrukcie. 

Oprava strechy pred alebo po inštalácií fotovoltiky? 

Predpokladaná životnosť strechy by mala byť minimálne 25 rokov. Ak strecha potrebuje opravu, je lepšie ju vykonať pred inštaláciou fotovoltických panelov. Výhodou panelov je, že odďaľujú priamy vplyv počasia a vplyvov prostredia, takže sa očakáva, že strechy budú chránené a vydržia dlhšie. V prípade potreby nie je problém solárne panely demontovať a následne ich na strechu opäť namontovať.

Kam umiestniť menič napätia prípadne batériové úložisko? 

V ideálnom prípade by ste mali mať v dome technickú miestnosť, ktorá bude slúžiť ako zázemie pre fotovoltaickú elektráreň, kde bude umiestnený striedač, prípadne aj batériové úložiská, ak ich Váš fotovoltaický systém bude mať. Ak takýto priestor nemáte k dispozícii, nevadí. Dobre poslúži napríklad aj garáž, chodba alebo pivnica.

 • miestnosť musí byť bezprašná, suchá a s relatívne stabilnou teplotou,

 • menič zaberie približne 0,6 × 0,4 metra (pripočítajte ďalší meter pre batériu)

 • technológia sa montuje na stenu, ktorá musí uniesť zavesený menič s hmotnosťou do 60 kg

Príprava elektroinštalácie 

Týmto krokom sa zabezpečia podmienky na bezproblémové zapojenie fotovoltaiky k rozvodu.

 • medzi panelmi a technickou miestnosťou je potrebné natiahnúť jednu alebo dve inštalačné rurky - tzv. husie krky s priemerom 30 až 50 mm, tie sa používajú na pripojenie fotovoltického systému k rozvádzaču

 • elektromerová skrinka musí byť pripravená na dvojtarifné meranie

 • prívod z technickej miestnosti do hlavného rozvádzača sa musí vykonať káblom CYKY-J 5x6 mm

 • príprava vhodného uzemnenia fotovoltaickej elektrárne podľa platných noriem

Rozvádzač pre bezpečný chod fotovoltaiky 

Rozvádzač zabezpečuje, aby Váš fotovoltický systém spracovával vyrobenú energiu podľa Vašich aktuálnych potrieb - aby ste ju mohli buď spotrebovať, uskladniť, čerpať z batérie alebo posielať prebytok do siete. Pre naše fotovoltické systémy vytvárame nový rozvádzač, aby fotovoltika fungovala bez obmedzení.

Výsledok správnej a odbornej inštalácie fotovoltických komponentov.

Sebestačná domácnosť s fotovoltikou 

Keď svoju domácnosť pripravíte na to, že bude sebestačná, prispôsobte prevádzku svojich spotrebičov a celý chod domácnosti fotovoltiku. V Solarvision dbáme na to, aby ste prínos investície do fotovoltiky pocítili čo najskôr a v čo najväčšej miere. Preto navrhujeme 

Chcete zistiť, či je fotovoltika správna voľba aj pre Vás? Chcete fotovoltaiku na ohrev vody? 

Obráťte sa na našich expertov a položte im všetky otázky, ktoré Vám napadli pri čítaní článku.

Chcem nezáväznú cenovú ponuku na fotovoltaickú elektráreň