Rozmýšľate nad inštaláciou fotovoltaiky? Čo môžete urobiť, aby Váš dom potreboval čo najmenej zásahov? Príprava na fotovoltiku je samozrejme najjednoduchšia v prípade novostavieb, ktoré už projektujete s myšlienkou jej začlenenia. Ale aj v starších domoch môžete ľahko nainštalovať solárny systém.

Zelená domácnostiam 

Od 29.4. 2024 zabezpečíme našim klientom dotáciu na fotovoltiku medzi prvými, systém na riešenie poukážok je spustený. Neváhajte nás osloviť s nezáväznou cenovou ponukou ešte dnes, svojim klientom garantujeme získanie poukážky Zelená domácnostiam skôr, kým sa peniaze neminú.

Kliknite TU pre nezáväznú cenovú ponuku.

Príprava na fotovoltiku - stačí si pripraviť tieto 3 oblasti

  1. Plochu na umiestnenie solárnych panelov - najčastejšie to býva strecha domu alebo inej budovy na pozemku
  2. Technickú miestnosť alebo iné vhodné miesto pre menič napätia a ak sa rozhodnete i pre batériové úložisko
  3. Elektroinštalácia - prepojenie častí fotovoltickej elektrárne, zapojenie fotovoltiky k rozvádzaču, úprava skrinky elektromera a správne uzemnenie

Montáž fotovoltaiky - môžem si to urobiť sám? 

Neodporúčame to. Avšak, ak máte elektrotechnické zručnosti, zvládnete malý fotovoltaický systém, ktorý je vhodný pre karavan, maringotku alebo malý záhradný domček, inštalovať fotovoltaiku svojpomocne. Takáto elektráreň musí mať napätie do 12 V. Použijete na to jeden alebo dva fotovoltaické panely, batériu, menič, regulátor a šťastnú slnečnú oblohu.

Fotovoltické elektrárne s vyšším napätím si v mnohých ohľadoch vyžadujú odborné posúdenie a nie sú vhodné na samoinštaláciu. V prvom rade je potrebné vypočítať, či strecha panely vôbec unesie. Nevyhnutná je projektová dokumentácia, kontrola a schválenie zo strany distribučnej siete. A ak sa chcete vyhnúť problémom a niekoľkotisícovej strate kvôli zlej a neodbornej inštalácií, je vždy lepšie zveriť projekt fotovoltického systému odborníkom.

Výsledok úspešnej montáže fotovoltického systému.

Koľko fotovoltických panelov budem mať na streche? 

To je, samozrejme, veľmi individuálna záležitosť a musíme to vopred vypočítať, aby sa Vám fotovoltika čo najviac oplatila. Najčastejšie nájdete na klasickom rodinnom dome 12 až 20 panelov. Aká je veľkosť solárnych panelov? Väčšina solárnych panelov na trhu má rozmery približne 2 × 1 m. Spravidla potrebujeme na 1kWp priližne 6m2 plochy.

Ak chcete vedieť viac o fotovoltických paneloch, ktoré používame, prečítajte si o nich TU

Ako pripraviť dom na montáž fotovoltiky? 

Ak plánujete inštaláciu slnečnej elektrárne, je nevyhnutné dôkladne pripraviť stavebné podmienky, aby celý proces realizácie zelenej technológie prebehol čo najhladšie. My Vám s tým pomôžeme a pred inštaláciou si ich s Vami prejdeme. Ponúkame Vám prehľad kľúčových bodov, ktoré by ste mali vziať do úvahy:

Strecha ako domov pre solárne panely

  • Šikmá strecha musí mať nosnosť minimálne 25kg/m2, rovná strecha v závislosti od zaťaženia minimálne 40 kg/m2.
  • Orientácia strechy je vždy najlepšia na juh. Výborné sú tiež juhovýchodné a juhozápadné orientácie. Využiť sa môže i západná a východná strana strechy.

  • Ak hovoríme o veľkosti priestoru, nezabudnite, že fotovoltaické panely môžete umiestniť aj na iné budovy, ako sú garáže, stodoly a iné. Aby ste mohli získať dotáciu Zelená domácnostiam na fotovoltaiku, musíte mať všetky budovy, ktoré chcete využiť, zapísané v katastri nehnuteľností.

  • Ak by sme chceli zabrániť tieňom alebo prekážkam z vikierov či komínov, je najlepšie tieto prvky umiestniť na severnú stranu strechy, kde sa fotovoltaika neinštaluje.

  • Na streche nie je potrebné robiť nič ďalšie - netreba vopred inštalovať žiadne konštrukcie. 

Oprava strechy pred alebo po inštalácií fotovoltiky? 

Predpokladaná životnosť strechy by mala byť minimálne 25 rokov. Ak strecha potrebuje opravu, je lepšie ju vykonať pred inštaláciou fotovoltických panelov. Výhodou panelov je, že odďaľujú priamy vplyv počasia a vplyvov prostredia, takže sa očakáva, že strechy budú chránené a vydržia dlhšie. V prípade potreby nie je problém solárne panely demontovať a následne ich na strechu opäť namontovať.

Kam umiestniť menič napätia prípadne batériové úložisko? 

V ideálnom prípade by ste mali mať v dome technickú miestnosť, ktorá bude slúžiť ako zázemie pre fotovoltaickú elektráreň, kde bude umiestnený striedač, prípadne aj batériové úložiská, ak ich Váš fotovoltaický systém bude mať. Ak takýto priestor nemáte k dispozícii, nevadí. Dobre poslúži napríklad aj garáž, chodba alebo pivnica.

  • miestnosť musí byť bezprašná, suchá a s relatívne stabilnou teplotou,

  • menič zaberie približne 0,6 × 0,4 metra (pripočítajte ďalší meter pre batériu)

  • technológia sa montuje na stenu, ktorá musí uniesť zavesený menič s hmotnosťou do 60 kg

Príprava elektroinštalácie 

Týmto krokom sa zabezpečia podmienky na bezproblémové zapojenie fotovoltaiky k rozvodu.

  • medzi panelmi a technickou miestnosťou je potrebné natiahnúť jednu alebo dve inštalačné rurky - tzv. husie krky s priemerom 30 až 50 mm, tie sa používajú na pripojenie fotovoltického systému k rozvádzaču

  • elektromerová skrinka musí byť pripravená na dvojtarifné meranie

  • prívod z technickej miestnosti do hlavného rozvádzača sa musí vykonať káblom CYKY-J 5x6 mm

  • príprava vhodného uzemnenia fotovoltaickej elektrárne podľa platných noriem

Rozvádzač pre bezpečný chod fotovoltaiky 

Rozvádzač zabezpečuje, aby Váš fotovoltický systém spracovával vyrobenú energiu podľa Vašich aktuálnych potrieb - aby ste ju mohli buď spotrebovať, uskladniť, čerpať z batérie alebo posielať prebytok do siete. Pre naše fotovoltické systémy vytvárame nový rozvádzač, aby fotovoltika fungovala bez obmedzení.

Výsledok správnej a odbornej inštalácie fotovoltických komponentov.

Sebestačná domácnosť s fotovoltikou 

Keď svoju domácnosť pripravíte na to, že bude sebestačná, prispôsobte prevádzku svojich spotrebičov a celý chod domácnosti fotovoltiku. V Solarvision dbáme na to, aby ste prínos investície do fotovoltiky pocítili čo najskôr a v čo najväčšej miere. Preto navrhujeme 

Chcete zistiť, či je fotovoltika správna voľba aj pre Vás? Chcete fotovoltaiku na ohrev vody? 

Obráťte sa na našich expertov a položte im všetky otázky, ktoré Vám napadli pri čítaní článku.

Chcem nezáväznú cenovú ponuku na fotovoltaickú elektráreň