Výrobcovia solárnych panelov neustále testujú, vyhodnocujú a zlepšujú technológiu výroby fotovoltických panelov, aby ich zefektívnili.  

Solárna výroba sa tým pádom rozvetvila do širokej škály technológií solárnych článkov. Existujú monokryštalické, polykryštalické a dokonca aj tenkovrstvové panely. Pre laika môže byť veľmi ťažké zistiť, ktorý panel ako funguje, a ktorý by si mal vybrať pre svoju budúcu fotovoltickú elektráreň.

Ak ste niekedy premýšľali nad rozdielmi medzi monokryštalickým a polykryštalickým panelom ste na správnom meiste. Tento článok vám pomôže zorientovať sa vo svete panelov.

monokryštalický a polykryštalický panel

MONOKRYŠTALICKÝ FOTOVOLTICKÝ PANEL

Monokryštalický panel obsahuje články, ktoré sú vyrezané z jediného kryštalického kremíkového ingotu. Keďže je každý článok vyrobený z jedného kusu kremíka, zloženie buniek je čistejšie.
Vďaka tomu je monokryštalický panel účinnejší ako polykryštalický panel. Taktiež dosahuje aj lepšiu výkonnosť v prostredí s vysokou teplotou a slabým osvetlením. Tým pádom tento panel dokáže produkovať elektrický výkon bližšie k menovitému (štítkovému) v menej ideálnych podmienkach.

Všetky monokryštalické panely majú rovnaký čierny vzhľad, nakoľko sú vyrobené z jedného kusu  kremíka. Vyzerajú tak lepšie ako polykryštalické a dodajú vašej nehnuteľnosti nie len vyššiu hodnotu ale elegantnejší vzhľad.

POLYKRYŠTALICKÝ FOTOVOLTICKÝ PANEL

Polykryštalický panel je vyrobený z viacerých zmiešaných kusov kremíka. Solárny článok tohto panelu je zložený z viacerých kúskov kremíka, ktoré sa formujú a upravujú tak aby ho vytvorili. Zmiešané zloženie buniek dáva polykryštalickým panelom ikonickú modrú farbu.  Pri bližšom pohľade zistite, že textúra aj farba sú nerovnomerné v dôsledku spôsobu výroby buniek panela.

Polykryštalický panel je o niečo menej účinný ako monokryštalický, kvôli nedokonalostiam na povrchu. Výroba je však lacnejšia, tým pádom je aj samotný polykryštalický panel pre zákazníka lacnejší.

My v SolarVision odporúčame monokryštalické fotovoltaické panely aj keď sú oproti polykryštalickým panelom drahšie. Z nášho pohľadu sú však efektívnejšie z dlhodobého hľadiska vďaka svojej väčšej flexibilite a adaptácii na zmeny podmienok prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Ako bonus Vám zabezpečia aj elegantnejší čierny dizajn.