V posledných rokoch sa fotovoltaické systémy stali populárnou voľbou pre mnohé domácnosti na Slovensku. Ľudia sa stále viac zaujímajú o obnoviteľné zdroje energie a hľadajú spôsoby, ako znížiť svoje energetické náklady. Jedným z kľúčových dôvodov efektívneho využívania solárnej energie je batériové úložisko. Ale prečo je to tak dôležité? Aké sú skutočné výhody tejto investície? Prečo by ste mali zvážiť pridanie batériového úložiska k Vašej fotovoltike?

Nad fotovoltaikou uvažuje na Slovensku čoraz viac ľudí a majú množstvo otázok. Jedna z nich je kľúčová: Čo nám prinesie rozhodnutie zaobstarať si batériu k fotovoltaickej elektrárni?

Fotovoltaika s batériou - čo to znamená?

Batéria v kontexte fotovoltaických systémov je kľúčovou súčasťou väčšiny moderných solárnych energetických riešení. Slúži ako prostriedok na ukladanie prebytočnej energie, ktorú fotovoltaické panely vytvárajú počas dňa, keď je slnko vysoko na oblohe a je dostatok svetla na výrobu elektriny.

Batéria je teda zásadným komponentom pre maximalizáciu využitia solárnej energie. Umožňuje používateľom skladovať prebytočnú energiu pre neskoršie využitie - napríklad v noci, keď fotovoltaický systém nie je schopný vyrábať elektrinu, alebo počas zlého počasia s nízkou slnečnou intenzitou. Táto funkcia taktiež ponúka možnosť pokryť energetické nároky domácnosti pri výpadku dodávky elektriny od dodávateľa, čo môže znamenať výraznú výhodu v oblastiach, kde sú výpadky bežné.

Je však dôležité si uvedomiť, že hoci batéria môže skladovať energiu, jej kapacita nie je nekonečná a jej hlavný účel nie je dlhodobé ukladanie energie. Vo väčšine prípadov sa nahromadená energia v batérii bežne spotrebuje počas toho istého dňa alebo v nasledujúcich dňoch. Voľba kapacity batérie a ďalšie parametre by mali byť starostlivo zvážené v súlade s konkrétnymi energetickými potrebami a charakteristikou danej domácnosti či objektu.

Výhody fotovoltiky s akumuláciou do batérie

Fotovoltaická elektráreň s batériou poskytuje hneď niekoľko výhod. Zhrnuli sme pre Vás tie najdôležitejšie:

  • s batériou využije solárny systém maximum vyrobenej elektriny,
  • budete žiť v domácnosti (takmer) nezávislé od distribučnej sieti,
  • budete môcť čerpať energiu kedykoľvek počas dňa aj noci,
  • oceníte plne automatickú, bezúdržbovú a nezávislú solárnu elektráreň s batériou,
  • istota pri výpadkach siete,
  • zdravotná nezávadnosť fotovoltickej batérie.

Náš spokojný klient si už užíva zelenú energiu. Pridáte sa k nemu?

Nezávislosť od elektrickej siete

Prvým a najvýznamnejším argumentom pre investíciu do batériového úložiska je zvýšená energetická nezávislosť. Solárne panely síce generujú energiu počas dňa, ale čo v noci alebo počas zhoršených poveternostných podmienok? S batériovým úložiskom môžete uchovávať nadbytočnú energiu vyrobenú počas dňa a využívať ju, keď je to najviac potrebné.

Ochrana počas výpadkov prúdu

Batériové úložisko môže poslúžiť aj ako záložný zdroj energie v prípade výpadkov elektrickej siete. Toto je obzvlášť užitočné v oblastiach, kde sú výpadky prúdu častejšie alebo v prípadoch mimoriadnych situácií.

Optimalizácia využitia solárnej energie

S batériovým úložiskom môžete maximalizovať využitie solárnej energie. Energia, ktorá by inak bola vrátená do siete, môže byť uskladnená a využitá podľa vašich potrieb, čím sa zvyšuje celková efektivita Vášho fotovoltaického systému.

S batériou pre fotovoltiku sa môžete vyrovnať s kolísaním počasia a striedaním dňa a noci

Fotovoltaické panely budú vyrábať inak v šeru a inak počas slnečného poludnia. V prípade, že fotovoltika nevyrába, sa čerpá elektrina z batérie, kde je uskladnená vyrobená elektrina zo solárnych panelov.

Chcem poradiť s vhodnou fotovoltikou »

Životnosť batérie pre fotovoltaické elektrárne

Batérie pre fotovoltaiku predstavujú relatívne veľkú položku v rozpočte celej domácej elektrárne. Preto sa určite budete zaujímať o to, ako dlho bude batéria "živá". Výrobca stanovuje záruka na batérie 10 rokov, ale skutočný život je výrazne dlhší - 15 až 20 rokov. 

Životnosť batérie tiež ovplyvňuje počet nabíjacích cyklov (batérie vysokej kvality dokážu zvládnuť najmenej 6 000), hĺbku vybitia (nedostatočne vyvíja životnosť) a klimatické podmienky (vyvarujte sa vysokému kolísaniu teploty a vysokej vlhkosti).

Väčšia sebestačnosť s batériou pre solárne systémy

Vďaka správnemu nastaveniu fotovoltickej elektrárne s akumuláciou do batérie využijete maximum prebytkov, ktoré vyrobia solárne panely. To zapríčiní, že nebudete musieť využívať elektrinu z distribučnej siete, prípadne iba veľmi minimálne (napríklad v zime). 

Môžem si uložiť energiu z leta a použiť ju v zime? 

Solárny systém s batériou sa používa na vyrovnanie dennej spotreby, nie na dlhodobé použitie. Uložená elektrina v špeciálnej lithiovej batérii pre fotovoltiku sa bežne spotrebuje v ten istý deň alebo v nasledujúcich dňoch. V tomto je veľký rozdiel medzi fyzickou batériou a virtuálnou batériou. Budeme sa jej najbližšie venovať v samostatnom článku.

Ako funguje solárna elektráreň s batériou?

Energia zo strechy prúdi dvoma káblami do meniča, ktorý premieňa jednosmerný (DC) prúd na striedavý (prúd v zástrčke domácností), aby ju mohli domáce spotrebiče okamžite spotrebovať. Menič je zároveň pripojený k fotovoltickej batérií, kde sa elektrina automatický ukladá v prípade, že sa v danom momente spotrebovala. A nevznikaju tak prebytky. 

Klienti nám dôverujú pri výbere komponentov pre ich fotovoltiku.

Ak Vás zaujíma problematika fotovoltaiky, pozrite si naše ďalšie články. Poradíme Vám, čím sa riadiť pri výbere fotovoltaických panelov alebo ako si vybrať dodávateľa fotovoltaiky. Ak máte k téme solárnej elektrárne s batériou otázky, neváhajte sa nás opýtať! Sme pripravení odpovedať Vám na otázky. Kontaktujte nás ešte dnes. 

Hľadáte riešenie na mieru pre svoju domácnosť?

Chcem ponuku na fotovoltaiku