V posledných rokoch sú fotovoltaické systémy stále populárnejšie. Ľudia hľadajú cesty, ako ušetriť za energie a byť maximálne sebestační a zároveň spôsob, ako žiť udržateľne, aby tu naša planéta bola aj pre ďalšie generácie. K fotovoltaike sa ale nevážiú len veľké očakávania, ale aj množstvo mýtov a nedorozumení. Cena už dávno nehrá v neprospech, keďže dotácie na fotovoltaiku sľubujú štedrú finančnú pomoc, ktorá pomôže Vašej peňaženke. 

Chcem získať nezáväznú ponuku »

Mýtus č. 1: Fotovoltaické systémy sú príliš drahé 

Je pravda, že počiatočná investícia do fotovoltaického systému môže byť väčšia. Dôležité je ale vziať do úvahy dlhodobé náklady na energie, ktoré by ste mali, keby ste si fotovoltaiku nezaobstarali. S ohľadom na vysoké ceny elektriny sa návratnosť investície neustále znižuje. K skracovaniu doby návratnosti prispieva aj technický pokrok, vďaka ktorému je stále účinnejšia. Navyše, až polovicu obstarávacích nákladov pokryjete dotáciou na fotovoltaiku z projektu Zelená domácnostiam.

Dotácia na fotovoltaiku »

Mýtus č. 2: Fotovoltaické panely fungujú iba v slnečnom dni

Mnoho ľudí si myslí, že fotovoltaické panely potrebujú na výrobu elektriny priame slnko. Pravda je, že aj keď panely vyrábajú najviac energie za jasného, ​​slnečného dňa, stále dokážu produkovať energiu, aj keď je oblačno alebo daždivo. Elektrinu totiž vie vyrábať aj z difúzneho (rozptýleného) slnečného svetla, ktoré prechádza oblačnosťou. Síce sa nedá počítať s tým, že vám fotovoltika v zime vyrobí toľko energie, aby ste boli plne sebestační, aj tak sa ale domáca solárna elektráreň v slovenských podmienkach bohato oplatí.

Naši klienti nám dôverujú pri realizácií aj v zimnom období.

 

Mýtus č. 3: Fotovoltaické panely sú škodlivé pre životné prostredie 

Tento mýtus pramení z faktu, že výroba solárnych panelov vyžaduje značné množstvo surovín a energie. Avšak, ak vezmeme do úvahy veľmi dlhú životnosť solárnych panelov (okolo 40 rokov), je ich dopad na životné prostredie oveľa menší ako pri tradičných zdrojoch energie, ako je napríklad spaľovanie uhlia. Každá domácnosť, ktorá používa fotovoltaiku, ušetrí každý rok planéte 2–4 tony emisií CO2. Keď fotovoltaické panely nakoniec doslúžia, dajú sa z viac ako 90% recyklovať.

Tip od nás - Ak Vás zaujíma, koľko Vaša fotovltika ročne ušetrí CO2 alebo koľko zachránite stromov každý rok, pozrite sa na náš nový konfigurátor. Tiež získate informáciu o teoretickej výrobe a predpokladanej návratnosti fotovoltického zariadenia.   

Mýtus č. 4: Fotovoltaika zvyšuje riziko požiaru a nedá sa hasiť

Pri správnej inštalácii a pravidelnej údržbe je fotovoltaika úplne bezpečná technológia, ako potvrdzuje aj SAPI (Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE). Stačí pri projektovaní fotovoltaickej elektrárne, montáži a následnej prevádzke dodržať správne postupy a protipožiarne predpisy. Až 75% problémov s fotovoltaikou totiž spôsobujú chybné komponenty a zlá inštalácia.

Pokiaľ fotovoltaika predsa len začne horieť, hasiči si s likvidáciou požiaru poradia, iba dbajú na zvýšenú opatrnosť, pretože môže ísť o zariadenie pod napätím. Fotovoltaika sa hasí najčastejšie oxidom uhličitým, hasiacimi práškami ABC, prípadne kremenným pieskom.

Chcem odbornú realizáciu fotovoltaiky »

Mýtus č. 5: Fotovoltaické panely potrebujú neustálu údržbu

Jedným z hlavných predností fotovoltaických systémov je, že vyžadujú minimálnu údržbu. Akonáhle je systém nainštalovaný, stačí občasné čistenie a pravidelná odborná kontrola, odporúčame raz za rok. Panely majú samočistiacu schopnosť, takže na nich nelepia väčšie nečistoty ani sneh či námraza.

Údržba však zvyšuje ich účinnosť o 10 až 20% a zároveň predlžuje životnosť, preto odborné čistenie solárnych panelov odporúčame. Expert na čistenie fotovoltaiky zároveň pri údržbe vykonáva aj optickú kontrolu, a dokáže tak odhaliť, pokiaľ sú panely alebo ďalšie súčiastky elektrárne poškodené alebo nedostatočne upevnené. Údržba a servis je tak kľúčom k bezpečnej a bezproblémovej prevádzke fotovoltaiky.

Mýtus č. 6: Fotovoltaické systémy zaberajú veľa miesta 

Mnoho ľudí si myslí, že na inštaláciu solárnych panelov potrebujú veľkú plochu. Najčastejšie sa ale fotovoltika inštaluje na strechy budov, čím sa využíva priestor, ktorý by inak zostal nevyužitý. Na 10kWp domácu fotovoltaickú elektráreň, ktorá Vám zaistí až na 9 mesiacov v roku nezávislosť na distribučnej sieti, budete na umiestnenie solárnych panelov na šikmej streche potrebovať asi 50 m2 priestoru. 

Mýtus č. 7: Fotovoltaické panely znižujú hodnotu nehnuteľnosti 

Štúdie ukázali, že inštalácia solárnych panelov hodnotu nehnuteľnosti naopak zvyšuje. Pokiaľ teda váhate s obstaraním fotovoltiky kvôli tomu, že možno budete chcieť dom predať skôr, než sa vám investícia do domácej elektrárne vráti, nemusíte. Hodnota nehnuteľnosti vďaka fotovoltaike vzrastie a vy ju potom predáte za vyššiu cenu. Okrem toho môžu solárne panely tiež zvýšiť atraktivitu domu pre potenciálnych kupcov, ktorí hľadajú energeticky efektívny a sebestačný domov.

Tip od nás - Aké fotoltické panely pre domácnosť a firmy používame sa doviete tu.

Čoraz viac sa stretávame s novostavbami, ktoré uvažujú "zeleno".

Mýtus č. 8: Fotovoltaické elektrárne nie sú dostatočne efektívne 

Pokrok v technológii znamená, že dnešné fotovoltaické systémy sú oveľa výkonnejšie ako tie, ktoré sa používali pred niekoľkými rokmi. S ohľadom na fyzikálne zákony nemôže síce účinnosť solárnych panelov nikdy prekročiť 34 %, ale to je vyvážené v podstate nekonečným zdrojom slnečnej energie, ktorý má fotovoltaika neustále zadarmo k dispozícii.

Rozptýlili sme Vaše obavy? Máte ohľadne fotovoltaiky ďalšie otázky? Kontaktujte našich expertov a dohodnite si nezáväznú telefonickú alebo osobnú schôdzku, na ktorej môžete všetko, čo Vás o fotovoltaike zaujíma, prebrať.

Je čas na čistú energiu. 

Chcem šetriť už dnes »